Jak myć zęby ? Metody szczotkowania.

Posted by
|

Mycie zębów – nauka przekazywana nam od dzieciństwa. Mimo tego wielu z nas nie potrafi prawidłowo myć zębów. Szczotkowanie zębów powinno trwać nie krócej niż trzy minuty. Do mycia zębów najlepsza jest szczoteczka z włosiem średnio-twardym, gdyż używanie twardszych szczoteczek może przyczynić się do krwawień dziąseł czy nawet recesji. Szczoteczka, aby mogła wszędzie dotrzeć, powinna mieć małą główkę i nieco wygiętą, elastyczną rączkę.

W stomatologii wyróżniono następujące metody szczotkowania zębów tradycyjną szczoteczką:

 • metoda roll (wymiatająca) – po przyłożeniu szczoteczki do brzegu dziąsła włosiem pod kątem 45° ruchy obrotowo-wymiatające w stronę szczytu korony zęba; stosowana przy zdrowym przyzębiu lub przy lekkich stanach zapalnych; nie czyści rowka dziąsłowego.

metody wibracyjne:

 • metoda Stillmana – stosowana przy recesji; sposób podobny jak w metodzie roll, jednak rozpoczyna się ruchami poziomymi wibrującymi przesuwając szczoteczkę z dziąsła na koronę zęba, ruch zakończony wymiataniem.
 • metoda Bassa – początkowe ułożenie szczoteczki ma zapewnić wniknięcie włosia do szczeliny dziąsłowej; ruchy poziome delikatnie czyszczące szczelinę dziąsłową (20-30 ruchów) zakończone wymiataniem (cały schemat 4-5× dla danej grupy zębów); użycie jedynie szczoteczek wielopęczkowych miękkich.
 • metoda Chartersa – ruchy poziome z włosiem skierowanym do powierzchni żującej zęba, nachylonym do jego powierzchni pod kątem 45° (brak nachylenia na powierzchni żującej) – ok 10 ruchów dla danej grupy zębowej; powoduje masaż dziąsła boczną częścią włosia.
 • metoda okrężna Fonesa – jedynie dla małych dzieci i osób upośledzonych, nie będących w stanie nauczyć się i używać pozostałych metod.
 • metoda pozioma – do powierzchni żujących zębów bocznych oraz brzegów siecznych
 • metoda pionowa – do powierzchni językowych i podniebiennych zębów przednich.

Regularne mycie zębów jest skutecznym sposobem utrzymania prawidłowej higieny w obrębie jamy ustnej i zębów. Zabieg ten pozwala ograniczyć powstawanie próchnicy, chorób przyzębia, ale również eliminuje nieświeży oddech, usuwa miękki nalot, płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe.

Udostępnij na:

Comments

 1. Ząbki

  7 lutego 2014

  Strasznie rzadko o tym czytam, a moim zdaniem to powinna być główna wiadomość wszędzie. Mój dentysta mówi, że po zębach widać wszystko! A kto, jak kto, ale raczej dr. Froelich się nie myli. Facet jest naprawdę świetny, inteligentny, wszystko potrafi wyjaśnić. Nie mówiąc o tym, że powiedział mi, jakiej szczoteczki mam używać, jak często myć, jak inaczej dbać – generalnie wart każdej złotówki.

 2. mizon

  20 marca 2014

  Metoda wymiatania – stosuję od kilku lat i wszystko jest ok. Zęby w dobrym stanie, stosuję miękką szczoteczkę, problemów żadnych nie mam i jestem zadowolony. Do tego pasta ajona, bez fluoru. Jak dla mnie nic więcej nie jest potrzebne – po prostu to mi daje zadowalające efekty.

Add a comment

*

Nota Prawna

Teksty, posty, blogi i wypowiedzi na forum w serwisie naszezdrowie.pl nie mogą zastąpić profesjonalnej opieki, diagnozy czy konsultacji medycznej. Ostateczne decyzje zastosowania w praktyce informacji co do metod leczenia przeczytanych w serwisie spoczywają na lekarzu. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za błędy, ani żadne konsekwencje wynikające z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie. Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczone na tej stronie chronione są prawami autorskimi. Ich wykorzystywanie jest możliwe wyłącznie za zgodą Portalu.

Kim jesteśmy ?

Serwis społecznościowy poświęcony osobom, które szukają rozwiązań problemów ze zdrowiem dla siebie i swoich bliskich. Łączy osoby w tzw. grupy wsparcia i przybliża ich do siebie.

Copyright © 2012-2013 NaszeZdrowie.pl  All rights reserved.