Klucha w gardle – dziwny ból gardła (globus hystericus)

Posted by
|

klucha_w_gardle_1Klucha w gardle – kulka w gardle – Globus, gałka (łac. globus hystericus) – zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego objawiające się wrażeniem obecności ciała obcego albo ściskania w gardle, które ustępuje podczas spożywania pokarmów lub picia płynów. Objawom tym nie towarzyszy utrudnione lub bolesne przełykanie i nie można ich tłumaczyć chorobą organiczną. Globus jest jednym z zaburzeń konwersyjnych czyli – jeden z ostrzejszych mechanizmów obronnych, znany w psychologii. Pojęcie dotyczy zaburzeń określanych niegdyś jako histeryczne. Jest to generowanie przez nieświadomość rozmaitych (pozornych lub rzeczywistych) dolegliwości fizycznych w celu uzasadnienia niepodejmowania działań przez jednostkę lub odwrócenia jej uwagi od niechcianych myśli i uczuć. Polega na pojawieniu się objawów uszkodzenia fizycznego lub utraty kontroli, czasowej drastycznej modyfikacji cech osobowości albo poczucia tożsamości, w celu uniknięcia przykrych uczuć i myśli. Zaburzenie to występuje u około 46% zdrowej populacji, najczęściej stwierdza się je w wieku średnim. Kobiety częściej odczuwają dyskomfort związany z globusem, choć występuje ona u obu płci w podobnym odsetku.

Globus może być somatyzacją w zaburzeniach lękowych i somatoformicznych. Pacjenci skarżący się na globus, poza odczuwaniem ciała obcego (np. kluski, kęsa pokarmowego, kłębu włosów) w gardle, skarżą się również na:

  • ściskanie w gardle
  • duszenie
  • drapanie

Objawy ustępują podczas jedzenia lub picia i nie towarzyszą im zaburzenia przełykania. W jednym z badań stwierdzono, że 95,5% pacjentów zauważa związek między wzmożonym napięciem emocjonalnym a nasileniem objawów chorób.

Na globus chorowała Emilia Korczyńska, jedna z bohaterek powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Globus rozpoznaje się na podstawie kryteriów rzymskich III. Początek objawów musi występować co najmniej 6 miesięcy przed postawieniem diagnozy. Konieczne jest spełnienie wszystkich poniższych warunków przez co najmniej 3 miesiące:

  • Okresowo lub stale występujące odczuwanie obecności ciała obcego w gardle
  • Obecność tego objawu tylko w okresie międzyposiłkowym
  • Brak dysfagii i odynofagii
  • Wykluczona choroba refluksowa przełyku
  • Wykluczona na podstawie badania histopatologicznego choroba organiczna powodująca zaburzenia motoryki przełyku

Konieczna jest konsultacja laryngologiczna w celu wykluczenia chorób gardła i krtani. Szczegółową diagnostykę zaleca się w przypadku występowania objawów takich jak: bolesne przełykanie, utrudnione przełykanie, spadek masy ciała, chrypka, podwyższona temperatura ciała czy niedokrwistość. Objawy te sugerują inne choroby i wymagają wykonania dodatkowych badań np. gastroskopii, laryngoskopii, pH-metrii, badań rentgenowskich.

Badaniem służącym do potwierdzenia globusa jest manometria przełyku – w przypadku globusa nie stwierdza się zaburzeń ciśnienia w obrębie górnego zwieracza przełyku, a także zaburzeń czynności motorycznej w zakresie trzonu przełyku.

Nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego. Zaleca się poinformowanie chorego o łagodnej naturze choroby i jej istocie, co często powoduje uspokojenie chorego i złagodzenie dolegliwości. W przypadkach gdy globus jest objawem depresji, poprawę może przynieść leczenie antydepresyjne.

Jak wynika z relacji wielu osób problem jest bardzo złożony – czasami pacjenci przechodzą masę wizyt u lekarzy różnych specjalności dopóki dopóty nie trafią do tego właściwego.

Częste wypowiedzi na forach internetowych to :

” Jednak chciałam zapytać czy też w trakcie leczenia mieliście nieustannie kluchę w gardle jak się jej pozbyć ? Piłam różne syropy ona jednak jest i przeszkadza. czy macie jakieś ...” ;

” a się ciągle martwię o swoje zdrowie,a wręcz panikuje aż ,jak coś mnie boli.od około dwóch lat chodzić po lekarzach ,miałam już chyba wszystkie badania robione…ostatni miałam robione badanie serca,jest ok,bo mam tak jakby mi się serce potykało..nie potrafi tego opisać ,mam tez problemy z oddychaniem ,mam tak ze nie mogę nabrać powietrza do końca,raz myślałam ze się uduszę ,zaczęłam …”

“brakuje mi pomysłu, gdzie dalej z tym iść. Otóż, w gardle dość wysoko, od wewnątrz przy przedniej ścianie mam uczucie przyklejonego czegoś. Nie da się tego ani przełknąć, ani odchrząknąć. Siedzi sobie. I siedzi tak sobie już od jakichś pięciu lat. Przeszkadza na tyle, ze zmusza mnie do odchrząkiwania i odkasływania co jakiś czas.  Nie jest to tarczyca – badanie hormonów miałam robione 2 razy w ciągu tych 5 lat.”

Jeśli chcesz o tym porozmawiać, opowiedzieć jak sobie radzisz lub poradziłaś z tym zapraszamy na forum.

materiały źródłowe : wikipedia

Udostępnij na:
The Slims Game Lubisz ten wpis

Add a comment

*

Nota Prawna

Teksty, posty, blogi i wypowiedzi na forum w serwisie naszezdrowie.pl nie mogą zastąpić profesjonalnej opieki, diagnozy czy konsultacji medycznej. Ostateczne decyzje zastosowania w praktyce informacji co do metod leczenia przeczytanych w serwisie spoczywają na lekarzu. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za błędy, ani żadne konsekwencje wynikające z zastosowania informacji zawartych w tym serwisie. Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczone na tej stronie chronione są prawami autorskimi. Ich wykorzystywanie jest możliwe wyłącznie za zgodą Portalu.

Kim jesteśmy ?

Serwis społecznościowy poświęcony osobom, które szukają rozwiązań problemów ze zdrowiem dla siebie i swoich bliskich. Łączy osoby w tzw. grupy wsparcia i przybliża ich do siebie.

Copyright © 2012-2013 NaszeZdrowie.pl  All rights reserved.